تبلیغات
جدیدترین اخباردنیای علم،تکنولوژی وبهترین نرم افزار ها - فیزیک دانان در معنای مکانیک کوانتوم توافق ندارند
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
جدیدترین اخباردنیای علم،تکنولوژی وبهترین نرم افزار ها


هرکسی که ادعا کند نظریه کوانتوم را می فهمد یا دروغگوست یا دیوانه. می گویند این گفته ریچارد فین من – Richard Feynman فیزیکدان است. برطبق یک نظر سنجی آنلاین این وضعیت هنوز در طول ۹۰ سال یعنی از وقتیکه  “مکانیک کوانتومی” برای اولین بار معرفی شد تغییر نکرده و این نشان می دهد که فیزیکدانان در مورد معنی این تئوری به چند گروه تقسیم شده اند.

این نظرسنجی شانزده سوالی به ۳۳ فیزیکدان  فیلسوف و ریاضیدان در کنفرانسی در مورد “فیزیک کوانتومی و طبیعت جهان واقع” در کشور اتریش در جولای ۲۰۱۱ عرضه شد که نظرات کارشناسان را در مورد اصول اساسی این فرضیه مانند تصافی بودن طبیعت  و تاثیر معیارهای خارجی  بر سامانه کوانتومی را بررسی می کرد.

با اینکه برگزارکنندگان این سنجش معترفند که این نظرسنجی کوچک و تا اندازه ای غیر علمی است، آنها دریافتند که اختلاف قابل توجهی بین کارشناسان بر روی ساده ترین اصول مکانیک کوانتومی وجود دارد. برگزارکنندگان این نظر سنجی به رهبری مکسیمیلیان شلوس هاور – Maximilian Schlosshauer فیزیکدان دانشگاه پرتلند، گفته که نظرسنجی ما یادآور وضعیتی به خصوص است. به عنوان نمونه این کارشناسان درمورد سوال: آیا شما باور دارید که اشیاء فیزیکی خاصیت خود را درست قبل از تعریف دارند و یا قابل اندازه گیری هستند؟” اختلاف داشتند. به رغم اینکه بیشتر پاسخها “بله” بود در برخی موارد(۵۲ درصد)کمتر از نصف شرکت کنندگان (۴۸ درصد)جواب “نه” دادند. شرکت کنندگان اجازه داشتند تا چند جواب را علامت بزنند و یا بنویسند ۳ درصد جواب “بله” به همه سوالات دادند در حالیکه ۹ درصد ممتنع بودند.

بور در برابر انیشتین

مکانیک کوانتومی که در اوایل قرن بیستم پی ریزی و عرضه شد بهترین راه توضیح رفتار کوچکترین ذرات هستی مانند اتمهایی که جسم ما را می سازند توسط فیزیکدانان است. اما قسمت اعظم آن اسرارآمیز و غیر قابل پیش بینی است. به عنوان نمونه این تئوری می گوید ذرات در مکان و زمان به خصوص وجود ندارند اما درغباری از احتمالات با قطعیتی نسبی در نقطه الف و در قطعیت نسبی دیگر در نقطه ب شناورند.

در تشریح این امر در شهر کپنهاگ فیزیکدانی به نام  “نیلز بور” از این تئوری استفاده کرد و نتیجه گرفت که هستی مبهم واساساً احتمالی است. آلبرت انیشتین اما این نظریه را قبول نداشت و معروف است که گفته: خدا با کائنات “تاس بازی” نمی کند. او ترجیح داد که بگوید که در زیر همه این چیزها هستی معین وحتمی است به این معنی که وضعیت بعدی یک ذره کاملاً با شناخت وضعیتهای قبلی آن مشخص و معلوم است. به عبارت دیگر هر معلولی علت دارد. در این رای گیری ۴۲ درصد نظریه بور را قبول داشتند و دیگر تفسیرهای مکانیک کوانتومی رای بیشتر از ۲۴ درصد بدست نیاورد. در این خلال ۶۴ درصد گفتند نظریه انیشتیین درباره مکانیک کوانتومی نادرست است درحالیکه ۶ درصد عقیده داشتند که این نظریه از اساس درست است. ۱۲ درصد دیگر گفتند که نظریه انیشتین اساساً نادرست است و ۱۲ درصد دیگر گفته بودند که باید در انتظار نشست ودید.

رایانه های کوانتومی

شرکت کنندگان درمورد امکانات رایانه های کوانتومی به دو دسته مساوی تقسیم شدند. این رایانه ها خاصیت کوانتومی ذرات مانند قابلیت این ذرات در چند وضعی بودن در یک زمان و یا محاسبه سرعت بسیار بالای این ذرات را بررسی می کنند. بیشترین گروه شرکت کنندگان یعنی ۴۲ درصد اعتقاد داشتند که بین ۱۰ تا ۲۵ سال طول خواهد کشید تا به یک رایانه کوانتومی قابل اعتماد دست پیدا کنیم و ۳۰ درصد پیش بینی کردند که این امر بین ۲۵ تا ۵۰ سال به طول می انجامد.

۹ درصد مخصوصاً از شرکت کنندگان خوشبین وقوع این تکنولوژی را در ۱۰ سال محتمل دانستند و ۱۵ درصد اعتقاد داشتند که دسترسی به این تکنولوژی هیچوقت امکان پذیر نخواهد بود.

در نهایت این آراء آنقدر با هم اختلاف داشتند که نتوانستند بر این امر توافق داشته باشند که تا ۵۰ سال آینده کنفرانسهایی مشابه در مورد اصول کوانتوم در آینده برگزار شود. ۴۸ درصد به این مورد جواب “شاید بله” دادند،  ۱۵ درصد جواب “شاید نه” دادند و ۲۴ درصد جواب “که میداند؟” دادند. ۱۲ درصد از رای دهندگان با شهامت گفتند: در هر صورت ترتیب یک کنفرانس خواهند داد.

منبع:علمولوژی،آدرس:

elmology.ir

باتشکر از جناب آقای گرمرودی>

> >
درباره وبلاگ
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

The title of your home page You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here.