تبلیغات
جدیدترین اخباردنیای علم،تکنولوژی وبهترین نرم افزار ها - علامت دلار از کجا آمده است؟
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
جدیدترین اخباردنیای علم،تکنولوژی وبهترین نرم افزار ها
Mohammad Mhadi @ Ghaemi @ چهارشنبه 4 بهمن 1391 نظرات ()

اگر برای شما این سوال پیش آمده که علامت دلار $ از کجا آمده، باید بدانید که تنها نیستید. کسی واقعاً نمی داند و همچنین در طول سالیان فرضیه های زیادی برای آن مطرح شده است. قابل قبولترین فرضیه در این مورد متعلق است به دفتر چاپ و نشر اسکناس و پزوی اسپانیا برمی گردد که به عنوان واحد پولی آمریکای مستعمراتی در اواخر سالهای ۱۷۰۰ میلادی مورد استفاده بوده است. دست نوشته های خطی در آن زمان نشان می دهد که پزو- “پزو د اوکو ریلز ” peso de ocho realesیا “یک قطعه هشت” در آمریکا- به شکل اختصاری  پی اس PS  درآمده است.

این باور وجود دارد که با گذشت زمان این اختصار گاهاً طوری نوشته می شد که حرف اس بالای پی قرار میگ رفت که تقریباً شکلی مانند $ ایجاد می کرد.

نخستین $ چاپی بعد از سال ۱۸۰۰ ظاهر شد و به شکل گسترده ای پس از صدور نخستین دلار کاغذی ایالات متحده در سال ۱۸۷۵ مورد استفاده قرار گرفت. با اینکه فرضیه پی اس بسیار پذیرفته شده، اما تفسیرهای بسیار دیگری در طول زمان برای توضیح چگونگی بوجود آمدن علامت حاضر  بوجود آمده است. یکی از عامه پسندترین این نظریه ها، نظریه فیلسوف نویسنده و طرفدار آزادی های فردی “این رند” (Ayn Rand) است که رمان “بی اعتناعی به اطلس(شخصیت افسانه ای)” (Atlas Shrugged)  او در سال ۱۹۵۷ حاوی فصلی در مورد علامت دلار است که آن را نه تنها جز واحد پولی آمریکا می داند بلکه جز “آزادی اقتصادی مملکت” معرفی میک ند.

طبق گفته رند علامت دلار- با ۲ ممیز به جای یکی- از دو حرف اول ایالات متحده آمده یو اس US. یک یوی بزرگ روی اس بزرگ گذاشته شده منهای قسمت پائین یو. هیچ مدرکی برای تائید این تئوری وجود ندارد ولی به هرحال آنچه مشخص است این است که علامت دلار قبل از آنکه ایالات متحده تشکیل شود مورد استفاده بوده است.

منبع:علمولوژی

باتشکر از جناب آقای گرمرودی
>

> >
درباره وبلاگ
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

The title of your home page You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here.